- Nowy
SentoSphere Zielnik w technice cyjanotypii 839
__________
Rekomendowana cena sprzedaży: 93 zł brutto
Ten proces fotograficzny wykorzystuje mieszaninę, która reaguje na światło, sprawiając, że naświetlone obszary wyglądają na błękit pruski. Możesz użyć dostarczonych samoprzylepnych okładek do swoich dzieł lub stworzyć ładne obrazy z kwiatami i suszonymi liśćmi. Dołączone 2 ramki pozwolą ci wyeksponować swoje najpiękniejsze dzieła!
Krótka historia cyjanotypii
Cyjanotypia to proces fotograficzny, w którym powstają odbitki lub obrazy w ciemnoniebieskim kolorze znanym jako błękit pruski. Nazwa procesu pochodzi od greckiego „kyanos” oznaczającego „ciemnoniebieski”, w odniesieniu do tego charakterystycznego koloru.
Technika ta jest związana z działaniem światła na dwie mieszane substancje chemiczne: cytrynian żelazowo-amonowy i żelazicyjanek potasu. W obecności energii świetlnej mieszanina utlenia się w powietrzu i przybiera niebieski kolor. Technika ta została odkryta w 1842 roku przez angielskiego astronoma i chemika Johna Fredericka Herschela podczas jego badań nad działaniem światła.
Obecnie niebieski cyjan używany w drukarniach jest w 100% cyjanem.
Pomimo szybkości i prostoty tego procesu, cyjanotypia nigdy nie odniosła prawdziwego sukcesu, ale została wykorzystana przez botanika Annę Atkins do reprodukcji małych roślin, które były skomplikowane do narysowania. Jej zielnik składający się w całości z cyjanotypowych reprodukcji glonów, „Photographs of British Algae: Cyanotype impressions”, jest uważany za pierwszą opublikowaną pracę fotograficzną! Na świecie znanych jest tylko około dwudziestu egzemplarzy, a każda odbitka została wykonana przez samą Annę Atkins. Obecnie cyjanotypia jest wykorzystywana głównie do celów artystycznych i edukacyjnych, a niektórzy współcześni artyści tworzą za jej pomocą piękne prace malarskie.
Zawartość
1 doniczka żelazocyjanku potasu do sporządzenia 30 ml roztworu
1 dzbanek cytrynianu amonowo-żelazowego do sporządzenia 30 ml roztworu
1 pipeta
3 osłonki samoprzylepne
1 arkusz kleju do tworzenia własnych kompozycji z liści
12 arkuszy papieru
1 pędzel gąbkowy
1 zlewka + 2 rękawiczki
2 ramki
1 ulotka z instrukcjami